Masa cukrowa w domu?

Torty zdobione w wymyślny sposób masą plastyczną są bardzo popularne. Są łatwe do ozdobienia w domu, nawet przy zachowaniu standardów z cukierni. Wystarczy odrobina umiejętności plastycznych i można przeobrazić pyszny, domowy tort w prawdziwe arcydzieło sztuki kulinarnej.

Czy masę do zdobień można zrobić samodzielnie?

Ozdobienie tortu przy pomocy mas plastycznych nie jest zbyt trudne. Tak samo wygląda sytuacja z samodzielnym przygotowaniu tego typu masy. Bazowy przepis na lukier plastyczny, jak bywa również nazywana masa cukrowa jest bardzo prosty. Cukier puder, glukoza i woda z odrobiną żelatyny. Wszystkie te składniki zmieszane w odpowiedni sposób stworzą elastyczną masę o konsystencji plasteliny – i z łatwością będzie można stworzyć najbardziej wymyślne ozdoby wypieków.

Jak samodzielnie ozdobić tort?

Po kupieniu lub samodzielnym zrobieniu masa cukrowa powinna być rozgrzana w dłoniach aż będzie konsystencji plasteliny. Można sobie pomóc wkładając ją na kilkanaście sekund do mikrofalówki. Następnie do obłożenia całego ciasta masę należy cienko rozwałkować, a do robienia mniejszych elementów można zafarbować masę barwnikami spożywczymi i korzystać z niej jak z plasteliny. Można stworzyć dowolne ozdoby.